Sida 1 av 1

Filmat på sidan

Postat: 23 apr 2017, 18:41
av Genes
Hej!

Jag var i Åre och åkte skidor. Satte go pron på hjälmen och filma. Bara det att jag satte den på sidan så filmen behöver roteras 90 grader. Hur gör jag för att vrida filmen rätt? Har försökt i VLC men filmen blir inte över hela skärmen utan smalare och det ser ut som kvalitén inte blir det samma. Går detta att få till på nåt sätt?

Re: Filmat på sidan

Postat: 26 apr 2017, 15:13
av adrian
Hej Andreas!

Om ni har filmat med kameran i vertikalt läge så blir det som ni skriver. Detta är tyvärr inget som kan fixas som ni önskar, roterar ni filmen 90 grader så kommer det bli som i VLC (mycket smalare med svarta kanter på sidorna). Man kan jämföra det med att filma med mobilen liggande eller stående.
Det ni kan göra är att beskära filmen, men då förlorar ni det mesta innehållet (beror på vilken upplösning ni valt att spela in med). Rotera och beskära ert material kan ni göra i viewtopic.php?f=6&t=333.

Ni kanske kan få till något klipp till t.ex. instagram i ett kvadratiskt format.

Vänliga hälsningar
//Adrian

Re: Filmat på sidan

Postat: 26 apr 2017, 23:25
av Genes
Aj då, vad synd. Tack för svar i alla fall.